Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Priepasť Gabriela - nový objav na Silickej planine

Vydané dňa 20. 02. 2006 (Počet prečítaní: 1836)

Novoobjavená priepasť sa nachádza v severozápadnej časti najväčšej z planín Slovenského krasu - Silickej planine, západne od kóty Malinčiak (637 m n. m.). Je vytvorená v severnom svahu mohutného závrtu, v rífových wettersteinských vápencoch, ktoré takmer výhradne tvoria túto časť planiny.
Objavenie priepasti
Lokalitu objavila dňa 20. 11. 1997 dvojica členov SK Drienka Marián Chovanec a Martin Horčík, pri povrchovom prieskume. Indikátorom boli obnažené škrapy s evidentným splachom terra rosy do neznáma. Na ďalšej akcii dňa 8. 12. 1997 sme začali na tomto mieste sondovať a podarilo sa nám odkryť úzku štrbinu. O týždeň sme tu opäť. Privítala nás planina pokrytá jemným snehovým popraškom. Ten nám ušetril množstvo roboty, pretože cca 2 m od sondy sme si všimli vytopený fliačik - tzv. výduch. Pod lístím bol otvor. Po niekoľkých hodinách, keď aj posledný balvan odolal ťažkému kladivu, bolo ústie voľné. V ten deň sme priepasť aj preskúmali a orientačne zmerali hĺbku. Až 26. 3. 1998 sa nám podarilo k priepasti vrátiť a riadne ju zamerať. Práce sme vykonali kompasom a sklonomerom; meračské body sme nestabilizovali. Hĺbka priepasti je 19,7 m, polygón má dĺžku 29,6 m.
Morfológia priestorov
Vstupná, 5 m hlboká šachta ústi do dómiku so sklonom dna cca 40°. Dómik vznikol rútením šikmo uložených, prekorodovaných vrstiev horniny. V jeho severnej časti (m. b. 4-5) priepasť pokračuje 6,5 m hlbokou šachtou a tu i končí v závale. Morfologicky je zaujímavá vetva medzi m. b. 6-7-8, ktorú tvorí pasáž zakončená vertikálnym priestorom. Ide vlastne o paralelnú, dosiaľ neotvorenú šachtu s priemerom 1,5 m. Jej dno je zahlinené, bez náznaku drenáže. Svetlosť priestorov naznačuje pôdorysná situácia s rozmermi cca 4 x 4 m. Výzdoba je pomerne chudobná a reprezentujú ju predovšetkým sintrové náteky a drobné stalaktity. V úseku steny medzi m. b. 3-4 sa na jej povrchu nachádzajú dobre vyvinuté priehlbeniny vytvorené korozívnou činnosťou stekajúcej vody.
Záver
Logické pokračovanie je na dne priepasti, avšak prolongačná činnosť by bola skomplikovaná ohrozením jaskyniara pracujúceho na dne pri vyťahovaní materiálu. Priepasť nie je významná hĺbkou ani výzdobou, avšak je zaujímavá z morfologického hľadiska. Nie je vystrojená.
Literatúra
JÁKAL, J.: Praktická speleológia. Osveta, Martin, 1982, p. 70
MELLO, J. et al.: Geologická mapa Slovenského krasu. GS, Bratislava, 1997
Dokumentačné formuláre SK Drienka 1997-1998

Celý článok | Autor: Martin Horčík | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Výročná schôdza 2005
Julianka Papáčovie, foto: M. Horčík
zobrazení: 1397
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.