Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Výročná správa za rok 1999

Vydané dňa 21. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2266)


Sedem aktívnych členov z 12 a 5 čakatelia pracovali na planinách Dolný vrch, Plešivecká, Silická-sever, Jasovská, Koniarska, Borčianska a Horný vrch v Slovenskom krase; taktiež v Čergove, Čiernej Hore, Medzevskej pahorkatine a Pipitke. Vykonávali prolongačnú, dokumentačnú, povrchovú i podzemnú prieskumnú činnosť vrátane faunistických pozorovaní v jaskyniach i v krase všeobecne. Na Silickej planine objavili (o), preskúmali (pr), zamerali (z), inak zdokumentovali (d) a prolongovali (k) tieto lokality: Priep. Polyfemova diera (o, pr, k, d), Otvorená priep. (o, d), Kuvičkova priep. (o, k, d), Suchá priep. (z, d), Priepasť Kostnica (o), J. Červených mníchov (pr, d), Priep. Čisté buky (pr), prep. Čisté buky II. (k), Priep. Maroš (pr), Priep. Papradie (pr, k, d), J. Útulňa (z), J. Priep. nad Útulňou (k), in. dep. a J. pri modrej (d; pr, z), Júnová j. (z), Skalolezecká j. I. (z), Zalomená j. (z).
Na Dolnom vrchu: J. M.J.V. (o, k, d), Plšia priep. (k, d), Brečtanová priep. (o, k, d), Priep. Zuzana (k); našli novú perspektívnu iniciálnu depresiu; 7 iných vertikál bolo chiropterologicky zdokumentovaných; objavených a zaregistrovaných bolo 13 nových krasových prameňov (vyvieračiek). Na pozvanie českých jaskyniarov navštívili najhlbšiu priepasť Dolného vrchu (-112 m). V Priep. Hlinoš opäť objavili nové priestory (Zadná šachta) a otvorili pravdepodobne jej 2. vchod. Na jednej perspektívnej lokalite dosiahli eróznu bázu a pokúšajú sa tu o prienik do jaskynného systému.
Na Plešiveckej planine so Speleo Rožňava objavili: Novoročná priep., Nová Muflónia priep., Veľkonočná priep., Jarná priep., Priep. Komín, Priep. Kablutka, Okienková j., Priep. bratancov, Priep. Humus, Žabia priep. (všetky + pr, d, z); ďalej lokality: J. Miškov potok, Závodná vyv., Hliváková priep., Priep. na hrane, Škrapová priep., J. Ľadová diera, Zimná j., Zabudnutá j. boli preskúmané a komplexne (aj meračsky) zdokumentované. Vykonával sa tu podrobný povrchový prieskum, dokumentácia a číslovanie krasových lokalít (v teréne). K 31. 12. 1999 sa na planine nachádza 202 krasových objektov (j., priep., prep., kr. pram.).
Na Koniarskej planine so Speleo Rožňava: objavené, preskúmané a zamerané boli: Jubilejná priep., Puklinová priep., Orechová priep. a 6 jaskýň.
Na Jasovskej planine: J. Pustovňa (o, pr, d), Preklenutá priep. (o, pr, d), Pavúčia j. (o, pr, d, z), Mačacia priepasť (k, pr, d), Priep. Krulova baňa (pr, d); pomáhali tu dokumentovať krasové objekty pre SMOPaJ.
Na Hornom vrchu: chiropterologicky skúmali Borčiansku priep., Okrajovú priep., Priep. Veterná diera; Priep. Vlčie hrdlo (pr); prolongovali Lysenkove prep. V spolupráci so Speleo Rožňava objavili 2 nové priepasti a 3 nádejné lokality. Zamerali Ľadovú jaskyňu.
V Medzevskej pahorkatine skúmali J. Mníchovu dieru.
Na Pipitke našli pseudokrasovú vertikálu.
V Čergove zamerali a preskúmali 7 pseudokrasových jaskýň objavených Združením Raslavkameň (J. Dymnica, Priep. Tunel, Jazvečia j., Zbojnícka j., Hubová j., J. Bublina, J. Hrobka).
V Čiernej Hore preskúmali Humeneckú priep., Kysackú j.; lokalizovali J. Daniská.
Navštívili J. Baradla a Pašerácku j. v Maďarsku.
Jeden člen sa zúčastnil 2 jaskyniarskych konferencií (Fauna jaskýň; 50 výročie SSS), kde vystúpil s prednáškami.; 2 členovia publikovali v Spravodaji SSS, 1 člen v zborníku Výskum a ochrana prírody Slovenského krasu. 1 člen odprednášal 16 prednášok na ZŠ i SŠ pre cca 400 žiakov. Členovia SK Drienka spolupracovali so Slovenským rozhlasom (4 x) a Rádiom TWIST (2 x). Aktívne spolupracovali ďalej so Speleo Rožňava, Združením Raslavkameň, Vsl. múzeom, Zoolog, ústavom SAV, SMOPaJ a členmi ČSS (Barrandien a KS ČSS, Praha). Členovia Drienky vykonali spolu 163 akcií (150 pracovných), vyhotovili 149 Technických denníkov, objavili 329 m a zamerali 861,7 m jaskynných priestorov. Speleoklub DRIENKA má vlastnú www stránku: http://www.cassovia.sk/drienka s históriou klubu, fotogalériou, výberom z publikovaných materiálov a plánmi jaskýň.

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Kráľova hoľa
Výhľad na Kráľovu hoľu z vchodu jaskyne, foto: M. Horčík
zobrazení: 1663
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.