Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Výročná správa za rok 2000

Vydané dňa 21. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2417)


Členovia SK Drienka pracovali v 12 geomorfologických celkoch/podcelkoch. V Slovenskom krase na Silickej planine okrem mnohých povrchových a lezeckých akcií objavili (o), preskúmali (p), zamerali (z), faunisticky monitorovali (f), prolongovali (k) a zdokumentovali tieto lokality (d): Jergušova j. (z, d), Priepasť Troch (z, pr, d, k), Priepasť pri okrúhlych bukoch II. (k), Priepasť Zajačia brána, Priepasť Maruš (f), Nová Bikfa (f), Priepasť Čisté buky (f), Veľký Malinčiak (f), Malý Malinčiak (f), Lúčny ponor (k, d), prep. pri červenej (o), Jaskyňa Drienka (o, k, d, f, z), prep. pri magistrále (o), Priepasť Maroš (k), Priepasť pri Troch hroboch (d, f), Jaskyňa Klenieb (o, k, d), Klenutá j. (o, pr, d, z), Priepasť Pavlova skala (o, pr. z, d), prep. Pavlova skala (o), Priepasť Tri brezy (o), Hrušovská j. (f), Vápenná j. (f, k), Jaskyňa V zákutí (o, d, z), Zaoblená j. (o, d, z). V novoobjavenej senilnej ponorovej jaskyni Drienka zamerali 320 m, pri denivelácii 84 m. Novoobjavená senilnejúca ponorová Jaskyňa Klenieb má zatiaľ cca 25 m pri denivelácii 8 m. Vypracovali metodiku komplexného speleologického prieskumu a dokumentácie Silickej planiny-sever. Intenzívnej sa venujú aj prieskumu a dokumentácii svahov tejto planiny.
Na Dolnom vrchu okrem viacerých povrchových a lezeckých akcií: Obria priepasť (f), Jaskyňa Krížnych ciest (o, pr., d, z), Ľubomírova j. (o, pr), Viliamova priep. (o, pr), Prikrylova diera (o, pr), Vyvieračka za sadom (o, pr), Vyvieračka na lúke sihliačika (o, k), Plšia priepasť (k), Priepasť Zuzana (k), Priepasť Hlinoš (o-nové priest., vystr.), Lácova priepasť (o-nové priest.), Hlinoš II. (k, o-nové priest.), Jaskyňa Kunčia vyvieračka (o, pr, revital.), Priepasť medzi dubmi I. a II. (k, d, z). V Priepasti Hlinoš objavili cca 50 m nových mohutných priestorov a dosiahli hĺbku -110 m, pričom prekopali pravdepodobne jej druhý vchod. V Lácovej priep. sa dostali do nových priestorov paralelnej šachty.
V spolupráci s novovznikajúcou skupinou v Rožňave (Minotaurus) pokračovali v prieskume a dokumentácii krasových javov Plešiveckej a Koniarskej planiny. Výsledkom niekoľkých desiatok akcií na Plešiveckej planine bolo objavenie týchto nových lokalít: Zakliata priepasť (-72,3 m), Priepasť Žumpa (-19,4 m) a 15 svahových jaskýň. V dvoch starších lokalitách, v Novej Muflónej priepasti (cca -86 m) a Jašteričej priepasti (-51,5 m, dĺžka 203 m) sa podarilo objaviť nové, významné pokračovania. Novoobjavené jaskyne boli preskúmané, všetky zamerané a pripojené do zoznamu krasových javov. Dokumentácia krasových javov územia Plešiveckej planiny bola úspešne dokončená a podklady sú pripravené na publikovanie. K 1. 2. 2001 je na planine evidovaných 222 lokalít. Na Koniarskej planine zamerali väčšiu časť doposiaľ najvýznamnejšej Gemerskoteplickej jaskyne (zatiaľ bolo zameraných 408 m). V prieskume pokračovali aj na iných lokalitách tejto planiny (Blatná jaskyňa a svahové lokality), pripravuje sa tiež podrobná dokumentácia planiny (k 1. 2. 2001 je evidovaných 43 lokalít).
Na Jasovskej planine pomáhali dokumentovať krasové objekty pre SMOPaJ. Objavili a zdokumentovali Vypadanú jaskyňu, nádejný Košiarsky ponor a zinventarizovali všetky pramene tiesňavy Miglinc (90% doteraz nezaregistrovaných).
Na Zádielskej planine pomáhali dokumentovať krasové objekty pre SMOPaJ. Objavili tu Jaskyňu Novinárov a zamerali nové parametre sčasti zavalenej Priepasti na kóte.
Na Hornom vrchu v Čertovej diere zostúpili počas zoznamovacej akcie predbežne do -135 m, pričom tam vykonávali chiropterologický monitoring a preskúmali i zamerali 2 nové jaskyne.
V Čiernej hore preskúmali viacero známych jaskýň (Krížová, Previsová, Hadia, Zákrutová, Priep. na Turniskách, Veľká Ružínska j. ap.) a zamerali 15 m Jaskyňu Daniská v košickej ZOO. Prehodnotili možnosť vyčistenia Kavečanskej jaskyne od odpadu.
Vo Vihorlatských vrchoch pomáhali dokumentovať krasové i klastokrasové jaskyne pre SMOPaJ a znovuotvorili priepasťovitý vchod do Hornej jaskyne. Na Muránskej planine exkurzne navštívili jednu jaskyňu. V Slovenskom raji objavili 2 nové jaskyne na Ostrej skale. V Slovenskom rudohorí pomáhali pri chiropterologickom monitoringu v štôlňach pri Nálepkove-Peklisku. V spolupráci s STV nakrútili filmový dokument "Až na dno priepasti", s ktorým sa zúčastnili na 18. Medzinárodnom filmovom festivale horských a dobrodružných filmov v Torello v Španielsku. Zúčastnili sa odbornej konferencie (100 výr. * J. Majka), kde vystúpili s dvomi prednáškami. Vykonali prednášku a náučnú exkurziu pre zahraničných študentov z európskych krajín na Dolnom vrchu. Vytvorili a prevádzkujú vlastnú www stránku (http://www.drienka.host.sk). Publikovali v Spravodaji a propagovali jaskyne v médiách. Do klubu prijali dvoch nových aktívnych členov. Spolupracovali s SK Minotaurus, SK Cassovia, SEO Bambi, o.z. SOSNA, ČSS. Celkove objavili počas 156 pracovných akcií 841 m a zamerali 974 m jaskynných priestorov. Rok zhodnotili ako mimoriadne úspešný.

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Kontaktná dolina Ubava
Kontaktná dolina Ubava na rozhraní krasu a kryštalických hornín, foto: J. Psotka
zobrazení: 1639
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.