Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Rumunsko 2002
František Horčík - Vladimír Papáč

Vydané dňa 21. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2783)

Po minuloročnom oboznámení sa s krasovou oblasťou pohoria Bihor nás chuť po poznaní tohto nesporne nielen jaskyniarsky zaujímavého územia zaviedla opäť do Rumunska, a to bez najmenšieho tušenia hneď dvakrát. Presnejšie do doliny Sighistel a na juhovýchodnú časť planiny Padis. Prvú tohtoročnú cestu absolvovali traja členovia SK Drienka - Jozef Psotka, František Horčík a Vladimír Papáč.
Poznanie

V doline Sighistel sme navštívili jaskyne - Pestera Pisholca, Pestera Magura, Pestera Coliboaia a Pestera Dracoaia. V posledne menovanej sme zaregistrovali intenzívny prievan vychádzajúci z úzkej štrbiny spod natečených sintrov. Rozžhavený Jozef odbil časť sintrov kusom skaly a vyhrabal naplavený piesok. Pre ďalší presun a nedostatok času sme už len obzreli šuflíkový vchod jaskyne Rasuflatoarea din Blidaru a ďalej sme sa presúvali okolo jaskyne Pestera viu Ionele (nechutný bivak), cez dolinu Girdy (návšteva Coiba Mare) a Cabany Padis (výborný ovčí syr) k rokline Somesul Cald.

Situačná mapa
Sighistel - situačná mapa

Oddychujeme na príjemných, už známych miestach a navštevujeme jaskyne rokliny - Pestera Moloch, Pestera Radesei, Pestera Babylon a nižšie v doline krásnu, cca 400 m dlhú Pesteru Pepii s jazerami ("zanorenie"), končiacu tajomným sifónom. Opúšťame Padis, cez odrezané dediny Doda Pilli, Smida, Rachitele, stopom cez Huedin a s nočnou prestávkou v krasovej oblasti Padure Craiului sa cez známe roviny vraciame domov. Vďaka spoznaniu doliny Sighistel i vďaka ďalším príjemným dôvodom sa myšlienky návratu v silnejšej zostave do tejto oblasti nezdajú nereálne, skôr naopak ... Doma sa (ne)nechajú dlho presviedčať ďalší členovia klubu - Martin Horčík a Tibor Máté a do Rumunska sa posilnení vraciame už na jeseň.

Návrat (7.-14. 9. 2002)

Už skoro ráno po takmer klasickej trase Miskolc-Debrecen-Oradea sa terigáme ošumelým rumunským vlakom na lepkavých, prepotených sedadlách medzi úsmev vyvolávajúcimi tvárami domorodcov do "moderného" mesta Stei (Dr. Petra Grozu). Odtiaľ pešo už len na skok cez dedinu Sighistel do rovnomennej doliny. Roklina Sighistel predstavuje asi 5 km dlhú dolinu s približne 180-timi jaskyňami rôznej dĺžky (7 - 1850 m). V jej závere sa kolmé steny na rozpätie rúk vypínajú do výšky cca 20 m. Geologické zloženie je pestré, tvorené vápencami, medzi ktoré sú vsunuté pásy nekrasových hornín (bridlice?) a na týchto striedaniach vrstiev sú vytvorené bočné dolinky. V doline po oboch stranách je viacero výverov rôznej intenzity (v ústi doliny i zachytených).

Dracoaia
Pohľad na vchod jaskyne P. Dracoaia z protiľahlej strany stojí za to
Autor: ©  Tibor Máté

Hlavný stan rozprestierame na dne doliny, blízko potoka v portáli jaskyne Suruta (Stajňa), od ktorej je len na skok k Pestere Dracoaia - hlavnému objektu našich pracovných aktivít. Samotnú jaskyňu s obrovským portálom tvorí jedna erózna chodba, ktorá sa ku koncu zužuje a končí už spomínaným sintrovým nátekom. Vytvárame skupiny, striedame sa v práci i pri tábore. Štrbina s prievanom neodoláva a hneď na druhý deň sa prebíjame cez sintrovú kôru a podhrabávaním zväčšujeme sondu. Prácne pokračujeme cez zhutnené "čokoládové" sedimenty, prievan zosilnieva a mení svoj smer o 180 stupňov. Naháňame ho ďalej, sondu prehlbujeme už na výšku človeka, hlina sa mení na premočený piesok a ďalší deň stojíme v malom jazierku. Vyhecovaní silnejúcim prievanom zhasínajúcim karbidky, pokračujeme zalomeným smerom v akomsi tuneli popri prekorodovanej stene. Z ponad hlavy čoraz častejšie opadávajú kusy blata a uvoľnené časti steny. Pre ďalší postup i bezpečnosť, zhadzujeme obrovský kus steny do vyhĺbenej sondy. Úzky priezor prievanu sa zväčšuje, no v ďalšom pokračovaní nás hatí vystupujúca časť masívu, ktorá naopak tunel zužuje do neprieleznej úžiny. S úporným sekaním zväčšujeme úžinu a vstupu do nových priestorov nám nad hlavou bráni už len sintrová kôra. Po prestrčení sa cez úzky otvor, poza rozbité sintre sa konečne vystierame v novom priestore, ktorý tvorí zvyšok bočnej prítokovej vetvy kruhovitého pôdorysu, rozčlenenej vystupujúcim mohutným britom. Ďalšie priestory pokračujú v úzkej puklinke vo výške 4 m, kde zdanlivo počuť žblnkot vody. V pokračovaní bude potrebné použiť techniku. Zvyšok času mimo práce využívame oddychom, rekognoskáciou terénu i aktívnou návštevou prítomných jaskýň. Šuflíkový otvor s prievanom jaskyne Rasuflatoarea din Blidaru odklíname na trikrát, po namočení v jazierkach eróznej chodby pokračujeme menšou 4 m hlbokou šachtou k vodnému toku jaskyne. Jaskyňa s dĺžkou vyše 200 m končí jazerami. S aktívnym tokom sa stretávame i v jaskyni Pisholca, ktorý pred jej vchodom vytvára hrubé travertínové kaskády. Jaskyňu v dĺžke 300 m tvorí hlavná chodba s jazerami i vodopádom. Vodnou prekážkou končí i jaskyňa Coliboaia, ktorú takisto tvorí dominantná chodba väčších rozmerov v dĺžke cca 750 m. "Suchou" jaskyňou je Pestera Magura s obrovskými dómami a členitejším charakterom, v neďalekej histórii i verejnosti prístupná. Niekdajšieho sprievodcu jaskýň Sighistelu náhodou stretávame v krčme dediny, už zjavne sa venujúcemu inej činnosti ... Navštívili sme i jaskyňu Dimbul Colibii II s celkovou dĺžkou 100 m i ďalšie menšie jaskyne.

Dracoaia
P. Dracoaia - mapa

Tohtoročné návštevy doliny Sighistel boli zamerané na prieskum jaskýň, ich prolongáciu i dokumentáciu. Získali sme ucelenejší prehľad o tomto území a trocha nahliadli do fungovania jeho krasového podzemia. Krasové bohatstvo, nadviazaný kontakt s miestnou skupinou (pôsobí ich v Sighisteli 10), výborný ovčí syr i dobrosrdečný ľud našu históriu zahraničných ciest do tejto krajiny v budúcnosti určite obohatia ...

Celý článok | Autor: František Horčík | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Glaciokrasový reliéf planiny
Glaciokrasový reliéf planiny, foto: J. Psotka
zobrazení: 1378
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.