Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Výročná správa za rok 2002

Vydané dňa 21. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2208)


Počas uplynulého roka aktívne pracovalo sedem členov klubu, hlavne na planinách Slovenského krasu a Muránskej planine.
Na Silickej planine pracovali na lokalitách Mlynská j. - objav 9 m pokračovania vertikálno-horizontálneho charakteru, Mutiho diera - objav jaskyne Jasenie (-10 m/15 m), Klen-Szalayova j. (pôvodne Korytná priep.) - objav horizontálneho pokračovania (dóm SNP s pôdorysom cca 12 x 6 m). V menšej miere sa pracovalo v Hrebienkovej priep. (Tina), priepasti Okrúhle buky I. (Bukovecká priepasť I.), priepasti Maroš, j. Klenieb a Priepasti pri Márnej. Objavili Pustú priepasť. (-14,3 m/61 m) a Gombaseckú Planú jamu. (-3 m/6 m). Rekognoskovali svah planiny nad vyvieračkou Veľká skala, kde objavili Bratovu j. (6 m).
Na Dolnom vrchu pracovali na lokalitách: Zabudnutá, Plšia priepasť (-4,5 m), depresia pri hranici (-4 m), Malá Jablonia vyvieračka a Psia priepasť (-13 m). V spolupráci s jaskyniarmi zo SK Nicolaus sa konečne podarilo preniknúť do priepasti Zuzana (prac. názov) s hĺbkou 34,4 m a dĺžkou 60 m. Predpokladané voľné spojenie s priepasťou Hlinoš sa nepotvrdilo. V spolupráci s archeológmi z AÚ SAV Košice skúmali j. Prastarý výver a Obriu priepasť.
Na Borčianskej planine v rámci dokumentácie krasových javov zdokumentovali lokality: Malá Marciho jaskyňa (5 m) a Poľovnícka jaskyňa (3 m).
V spolupráci so SK Minotaurus pokračovali v prieskumných a dokumentačných prácach v západnej časti Slovenského krasu. Na Koniarskej planine po dvojročnom úsilí domerali Gemerskoteplickú jaskyňu (606,6 m). Zahájili tiež práce na pripravovanej publikácii o krasových javoch Koniarskej planiny, v rámci čoho zmapovali Priepasť pod Veterníkom a zrevidovali tiež niekoľko menších jaskýň v centrálnej časti planiny. Objavili Februárovú priepasť (-21,3 m). Preskúmali Hucínsku jaskyňu v kameňolome. Pracovali tiež na vyvieračke Rybník pri obci Nováčany, kde postúpili na podzemný tok (miesto, kde sa dostali jaskyniari z OS Šafárikovo v r. 1979). Vyhotovili zoznam speleologických objektov ako základ dokumentácie. Číslovanie vychádza z chronologického sledu najstaršej zmienky, resp. dátumu objavenia jednotlivej lokality. K 31.12. 2002 je na Koniarskej planine evidovaných 45 lokalít. V Zakliatej priepasti (PP203) na Plešiveckej planine, takisto v spolupráci s SK Minotaurus, sa podarilo preniknúť do nových, významných priestorov s dĺžkou 80 m. V Motýlej priepasti (PP089) objavili pokračovanie (pôvodne -6, v súčasnosti -26,5 m). Zúčastnili sa prác na revíznom premeriavaní Šingliarovej jaskyne, Diviačej priepasti a Zvonivej diery, ktoré sa radia medzi najväčšie jaskyne na planine. Ich aktuálne dĺžky vzrástli o dvojnásobok starších údajov. Sondážne práce zahájili na starom dne Jašteričej priepasti (PP019). K 31. 12. 2002 je na Plešiveckej planine evidovaných 226 lokalít.
V krasovom území SV výbežku Muránskej planiny (Župkovej Magury) objavili, resp. zdokumentovali jaskyne: Reova (6 m), Baďova diera (7 m), Nad Baďovou (3 m), Garáž (4 m), Brloh (8 m) a Babôčková (13,6 m). Okrem hlavného ponoru trativodného údolia Stračaníka tu zaznamenali veľmi sľubný ponor so silným prievanom v bočnom údolí. Pri skúmaní miestnych hydrologických pomerov spolupracovali s členmi Speleoklubu UK Bratislava a SK Muránska planina. Väčšiu časť pracovných akcií na tomto území sústredili na prieskum Ladzianskeho jaskyne, v ktorej sa podarilo objaviť zatiaľ najvrchnejšiu úroveň. Z dôvodu chýbajúceho pozdĺžneho rezu, ako aj pribúdajúcich novoobjavených častí tejto významnej jaskyne, začali s novým zameriavaním priestorov.
Niekoľko akcií uskutočnili v Moldavskej jaskyni (Medzevská pahorkatina), kde sa im vo vetve Iljičov omyl podarilo postúpiť o 9 m.
Na Jasovskej planine sa zúčastnili niekoľkých akcií SK Cassovia v Brezovom ponore a Keglevichovej jaskyni.
Uskutočnili dve výpravy do krasu Rumunska. V jaskyni Dracoaia prekopávali a rozširovali prievanovú úžinu. Objavili 7 m pokračovanie, v ďalšom postupe bráni neprielezný meander (intenzívny prievan a žblnkot vody).
V spolupráci s pracovníkmi katedry zoológie UPJŠ uskutočnili odchyt bezstavovcov v jaskyni Drienka na Silickej planine. V rámci pôsobnosti monitorovali výskyt chiropterofauny.
Exkurzne navštívili jaskyňu Homoľa (Muránska planina) a Hrušovskú jaskyňu (Slovenský kras).
Zúčastnili sa Speleomítingu vo Svite. Uskutočnili prednášky pre žiakov základných a stredných škôl v Košiciach a Moldave n./Bodvou. Publikovali v Spravodaji, Slovenskom krase a Sintri. Prevádzkujú vlastnú internetovú stránku (www.drienka.host.sk).

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Pohľad do Stĺpovej šachty
Pohľad do Stĺpovej šachty, foto: V. Papáč
zobrazení: 1100
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.