Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Výročná správa za rok 2004

Vydané dňa 21. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2217)


V roku 2004 pracovalo 7 aktívnych členov najmä na planinách Dolný vrch, Silická, Plešivecká a Koniarska, a tiež v severovýchodnom výbežku Muránskej planiny.
Na Dolnom vrchu sa činnosť sústredila predovšetkým na náročnú prolongáciu Psej priepasti (-21 m) spolu s priateľmi z Moravy, kde sa dostali na úroveň nivy Turne a Malej Jablonej vyvieračky (-8 m). V nej postupne prekonávajú zaplavenú úžinu. Na lokalite Zabudnutá (-7,5 m) pokračovali v rozširovaní vertikálnej pukliny. Prolongačné práce bez väčšieho úspechu sa uskutočnili aj v Šikmej jaskyni, Skalnatej priepasti a Vyvieračke Sv. Andróda. Po dlhšej dobe sa opäť podarilo spriechodniť spojovaciu chodbu do Červenej sienky vo Veľkonočnej jaskyni, ktorú zahrabal jazvec. Zamerané boli svahové jaskyne Prielezná (10,3 m), Nábojová (6,2 m) a Milá (3,3 m). Pracne vyčistenú Jaskyňu Kunčieho prameňa zabetónovali šialení poľovníci, a podobné kreatúry vhodením odpadu zabránili ďalšiemu prieskumu v nami objavenej priepasti Poroňa. Navštívili Trativodnú jaskyňu, jaskyňu nad Paklánom, priepasť Hlinoš a iné.
Na Silickej planine sústredili prolongačné práce predovšetkým do Mlynskej jaskyne, kde spriechodnili úžinu do nových priestorov malého rozsahu. Do neveľkých priestorov prenikli aj pri Galejníckej priepasti, ktoré sú pravdepodobne jej súčasťou. V Majkovej jaskyni pokračovali v prekopávaní zanesených častí v Západnej chodbe a Červenej sieni. Výkopové práce sa realizovali aj v novoobjavenom ponore Vyšný Méneš, kde zostúpili na úroveň masívu v hĺbke 6 m. Po dvoch hodinách práce objavili významnú jaskyňu tektonického pôvodu Ardóčka-Mikov s dĺžkou cca 200 m. Prolongovali aj stále perspektívnu jaskyňu Drienka a ďalšie dve nádejné lokality. Prolongáciou odkryli aj priestory novej priepasti Povyše Kôrovníka (-5 m). Pri rekognoskácii svahu objavili nové menšie jaskyne: Bielezver (4 m), Ihla (4 m), Festivalová (4 m), Fosílna (7 m) a Malá Krútňava (6 m). Exkurzne navštívili klenoty Silickej planiny: Domicu, Čertovu dieru a Líščiu dieru a o.i. aj Srnčiu priepasť, Bezodnú Ľadnicu a iné.
V spolupráci so Z. Jergom (SK Minotaurus Rožňava) pokračovali v ďalšom prieskume na Koniarskej planine. Zahájili sondovacie práce nad vyvieračkou Päťročnica v Gemerskej Hôrke, kde pod skalnou stenou postúpili 14 m výkopom v blokovisku. Vyčerpaním umelo zdvihnutej hladiny vstupného sifónu vyvieračky prenikli do Výverovej jaskyne, kam sa počas 2. svetovej vojny dostal J. Seneš. Priestory jaskyne zamerali a povrchovým ťahom prepojili so sondou. Vo vrcholovej časti planinky Hôrka lokalizovali neznámu Priepasť na Hôrke, kde po prekopaní závalu zostúpili do hĺbky 8,5 m. Priepasť je vyplnená žltohnedými hlinami a starou sintrovou výzdobou. Vykonali viacero povrchových prieskumov v jednotlivých častiach planiny.
Na Plešiveckej planine objavili a preskúmali neznáme priestory vo Veľkej Peňažnici (PP07). V Jelenej priepasti (PP17) pracovali v perspektívnom komíne s prievanom. Na dvoch akciách vyčistili od odpadkov nahádzaných poľovníkmi (2 m3) Výstrelovú priepasť (PP22).
Na Muránskej planine v Ladzianskeho jaskyni pokračovali v prieskumných a mapovacích prácach v nových objavoch z roku 2003. Vyliezli Tichý komín s výškou 35 m. Nové časti dosiahli po zameraní 323 m, pričom dĺžka jaskyne vzrástla na 909 m. Prieskumné práce neboli ukončené. V masíve južne od Červenej skaly po presekaní úžiny objavili klesajúcu jaskyňu Semafor (cca 20 m) s výskytom plastického sintra. Objavili a zdokumentovali jaskyne Oblúková v Stračaníku (5 m) a Skrytá na Župkovej Magure (5 m). V masíve Župkovho vrchu prenikli do jaskyne ponorného charakteru s celkovou dĺžkou 35 m. Jaskyňu zamerali a podľa charakteristického sedimentu pomenovali Pieskovisko. V Župkovej Magure po zavalení sondy Prievanové blokovisko otvorili novú sondu s prievanom - P.B. II.
Vo Svätojánskej jaskyni na planine Galmus objavili pokračovanie v dĺžke cca 20 m. V celku Volovské vrchy, v masíve Murovanej skaly v údolí Zlatník, preskúmali 3 menšie jaskyne (Trojuholníková, Pod suchým vodopádom, Myšia). V Čiernej hore lokalizovali a zamerali Malú sokoľskú jaskyňu (Jaskynka pod Bielou skalou Dr. Bártu). Dve pracovné akcie uskutočnili na Medzevskej pahorkatine.
V Nízkych Tatrách sa zúčastnili po jednej akcii v Pustej jaskyni a Občasnej vyvieračke. Navštívili Demänovské jaskyne Mieru a Slobody.
Dvaja členovia sa zúčastnili expedícií Dolný vrch 2004 a Alsó-hegy 2004 v Maďarsku, ktoré organizovali jaskyniari zo ZO ČSS 1-11 Barrandien. Jeden člen sa zúčastnil expedície na planinu Čatyr-Dag na Ukrajine organizovanú P. Holúbekom a P. Magdolenom (SSS). Spolupracovali so SMOPaJ Liptovský Mikuláš - Košice, SK SSS Nicolaus, SK Minotaurus, SK Cassovia a viacerými sympatizantmi, ktorí sa neboja roboty.
Zúčastnili sa Speleomítingu vo Svite. Zo 111 akcií vyhotovili 77 technických denníkov. Vzhľadom na súčasné pomery vládnuce v slovenskom jaskyniarstve, tieto zatiaľ ponechávajú v archíve klubu.

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Začiatok Kryštálovej chodby
Začiatok Kryštálovej chodby, foto: V. Papáč
zobrazení: 1864
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.