Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Poľovníci a ich vzťah k Výstrelovej priepasti

Vydané dňa 22. 02. 2006 (Počet prečítaní: 2093)

Dôsledky ľudskej činnosti sa veľmi nepriaznivo prejavujú v okolí poľovníckych chatiek. Mnohí poľovníci nedoceňujú význam podzemných krasových dutín ako ciest odvodňovania krasového masívu. Vo Výstrelovej priepasti, neďaleko chatky poľovníckeho združenia, sme našli alarmujúce znečistenie... Poľovníkov bude treba poučiť o ochrane krasu.
(Pavol Mitter, 1988)

Výstrelová priepasť (PP22) v južnej časti Plešiveckej planiny bola vyše 25 rokov znečistená komunálnym odpadom z neďalekej poľovníckej chaty. Napriek tomu, že znečistenie priepasti avizovali vo svojich prácach viacerí autori už v 80-tych rokoch, tento stav trval až do roku 2004, keď sme sa rozhodli priepasť definitívne vyčistiť...
Už hneď pod vchodom bolo badať prvé známky znečistenia. Dno priepasti však bolo v celom profile (2 x 5 m) vyplnené 0,5 až 1,5 m mocnou vrstvou komunálneho odpadu. Našli sme tu kovové odkvapy, kosti a lebky jelenej zveri, sáčky a vrecia z PVC, veľké množstvo celých i rozbitých fliaš - väčšinou od alkoholu, riedidla a farby; ďalej lyžice, taniere, budík, pneumatiky, drevá, zvyšky materiálov zo stavby chaty a pod. Vo výklenkoch stien boli všade úlomky skla. To čo nedopadlo na dno, bolo zachytené na stenách alebo na skalnom moste pod otvorom. Prakticky od čias existencie chaty využívali poľovníci Výstrelovú priepasť ako skládku odpadu!
Počas 2 pracovných akcií sme so Z. Jergom (SK Minotaurus) za pomoci veľkých vriec vytiahli z priepasti množstvo odpadu, ktorý sme roztriedili na dne závrtu. Výstrelová priepasť s najväčšou pravdepodobnosťou hydrologicky súvisí s veľkou vyvieračkou vo Vidovej, kde sa odvodňuje celá južná časť planiny. Znečistenie podobného rozsahu ohrozovalo kvalitu podzemných vôd - čo bolo zapríčinené nezodpovedným prístupom človeka ku krasovej krajine.

Fotografie:

Výstrelová priepasť
Zhodené odkvapy v priepasti
Autor: © Tibor Máté

Výstrelová priepasť
Vyťahovanie vriec s odpadom
Autor: © Tibor Máté

Výstrelová priepasť
Triedenie vriec pred vchodom
Autor: © Tibor Máté

Výstrelová priepasť
Bolo v jaskyni
Autor: © Tibor Máté

Literatúra:

MITTER P., 1988: Speleologický výskum krasových javov Plešivskej planiny. Výskumné práce z ochrany prírody, 6A, Bratislava, s. 75-95.

Celý článok | Autor: Tibor Máté | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Nekrasové horniny v krase
Nekrasové horniny v Slovenskom krase, foto: M. Horčík
zobrazení: 1297
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.