Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Vianočný darček pre jaskyniara

Vydané dňa 04. 03. 2006 (Počet prečítaní: 1996)

Pozrite si najprv obrázky spred troch dní. Už roky sa táram po planinách Slovenského krasu v zime, ale takýto "úlovok", aký sa nám s chlapcami naskytol na dne jednej mohutnej depresie (6 x 3,5 m), hlbokej asi meter, si veru nepamätám.
S úžasom sme "čumeli" na to, ako sa v tom mokrom snehu – navyše nám pršalo – vytvára čierny, vytopený fľak. S niečím podobným sa stretávajú často jaskyniari zo severu Slovenska pôsobiaci v úplne inom type krasu. Takýto efekt veru "nevyrobí" statická jaskyňa, aj keby sa u nás v krase postavila na hlavu. Inými slovami - nie je to tzv. výduch. Ten vzniká v dôsledku rozdielu teplôt medzi masami vzduchu vo vnútri (zatiaľ neobjavenej) jaskyne a vonkajším prostredím. Čím je gradient väčší, tým je väčšia šanca, že sa výduch vytvorí a že ho v snehu aj zbadáte.

Výduch
Autor: G. Lešinský

No čudo na fotografii sa za mrholivého, relatívne teplého počasia, keď je teplota nad nulou, vytvorilo inak. Tu prevládol tzv. dynamický alebo tlakový gradient. Znamená to toľko, že vytopený fľak vytvoril výrazne prúdiaci vzduch z neznámej dynamickej jaskyne. A tomu vyššia teplota vonku, ani dážď nevadia. Je to asi taký rozdiel, ako keď necháte sneh, nech sa pomaličky topí a keď naň začnete fúkať. Vtedy sa topí mnohonásobne rýchlejšie. Z čierneho fľaku sa doslova parilo. Samozrejme, aj v tomto prípade pôsobí rozdiel teplôt, ale len ako dodatkový činiteľ. Jednoznačne tu prevažuje dynamická zložka pôsobenia jaskynného vzduchu cez zátku na povrch, ktorá je v prípade výduchu naopak relatívne zanedbateľná. Čo to v praxi všetko pre jaskyniara vlastne znamená a prečo píšeme o vianočnom darčeku? Je to celkom jednoduché.

Výduch
Autor: J. Heteši

Pod depresiou, nie veľmi hlboko, sa podľa všetkého ukrýva dynamická jaskyňa - najskôr súčasť nejakého jaskynného systému. Všimnite si na fotkách, že efekt vytopenia snehu je koncentrovaný na relatívne malú plochu. Nemá ani líniový charakter, čo môže evokovať prítomnosť nejakej otvorenej tektonickej štruktúry, ani nie je "rozbitý" na viacero menších fľakov okolo (nejde o akumuláciu teplejšieho vzduchu v sutinových poliach). Určite tam nie je ani statická korózna priepasť so zaneseným alebo inak zablokovaným dnom, čo je prípad väčšiny objavov, ku ktorým sme dospeli prolongáciou v mieste výduchu. Obrazne povedané, dostali sme pod stromček darček, ktorý ešte musíme pracne rozbaliť (vykopať). Nebude to ani čiapka, ani ponožky. Vo vianočnej škatuli bude tentoraz oveľa viac... Tuším čo, ale o tom inokedy; aby sme nechválili deň pred večerom :-)
P.S. Dve veľmi dôležité veci som tu zámerne neuviedol. To je informácia pre tých, ktorým sa niektoré moje očakávania môžu zdať priveľmi odvážne.

Celý článok | Autor: Gabriel Lešinský | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Nekrasové horniny v krase
Nekrasové horniny v Slovenskom krase, foto: M. Horčík
zobrazení: 1356
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.