Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Ladzianskeho jaskyňa - 22.7.2006

Vydané dňa 27. 07. 2006 (Počet prečítaní: 2627)

Hlavným cieľom akcie bolo vylezenie tzv. Vysokej siene v nových častiach jaskyne. Martin Gaško istený Jožom Psotkom vyliezol vyše 20 m. Prvých asi 7 m vyliezol voľne, ďalej postupoval pomocou akumulátorovej vŕtačky Bosch, 8 mm kotiev a rebríčka.
Podarilo sa mu dostať na zahlinenú plošinu, odkiaľ pokračoval oválnym komínom s priemerom asi 3 m ešte niekoľko metrov kolmo hore. Pretože sa mu minul materiál (kotvy), ďalej nepokračoval a vylezený úsek vystrojil statickým lanom. Niekoľko metrov nad posledným kotvením sa javí zaujímavý otvor do chodby. Maťo mal na hlinenej plošine pocit, že je tam prúdenie vzduchu. Dole nám oznámil, že do boku je v stene okno, ktoré neskúmal. Potom J. Psotka vystúpil po lane na plošinu a dostal sa do okna. Za ním pokračuje chodba, z ktorej vybieha viacero odbočiek – freatických oválnych kanálov smerom šikmo dohora. Jedným vyliezol a dostal sa do okna nad hlinenou plošinou oproti stene s Maťovým posledným kotvením a s otvorom niekoľko metrov nad ním. Potom sa vrátil dole do chodby a pokračoval cez zúžené miesto do niekoľko metrov vysokej puklinovej chodby, ktorou prešiel asi 15 m dopredu. Je úzka, no prielezná a viditeľne pokračuje ďalej. Ostatné odbočky neskúmal. Na ďalšej akcii sa budeme venovať zameraniu priestorov, dolezeniu komína až k lákavému otvoru do chodby a preskúmame chodby za oknom. Vlado Papáč sa na akcii venoval biospeleologickému výskumu – zberu živočíchov a vyberaniu pascí. Tibor Máté preskúmal miesto v prítokovej chodbe Bludiska v starých častiach jaskyne a informoval, že sa tam nachádzajú nekrasové obliaky. Potom vyliezol šikminou nad Pagodou v nových častiach a zišiel do puklinovej, veľmi úzkej subvertikálnej priepasti, asi 6 m metrov nižšie, kde sa extrémne zúžila do tesného kanála. Pod sebou, asi o 3 m nižšie, videl na hlinité dno. Vravel, že tam cítil prievan. Pri výstupe nahor mal značné problémy. Bude zaujímavé to preskúmať, Maťo Miškov sa javí ako vhodný kandidát. Kvôli uľahčeniu výstupu tam spustíme lano.

Celý článok | Autor: Jozef Psotka | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Ghid - Nikolaj Groza
Ghid - Nikolaj Groza - známa postavička z dediny Sighistel. Foto: V. Papáč
zobrazení: 1377
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.