Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Výročná správa za rok 2007

Vydané dňa 12. 04. 2008 (Počet prečítaní: 3032)


V Slovenskom krase pokračoval sľubný prieskum, prolongácia i dokumentácia lokalít s možnosťou prieniku do viacerých vytipovaných a rozpracovaných jaskynných systémov.

Na Silickej planine najviac hodín odpracovali vo Východnej Ardóčke, SG-ponore, B-systéme, v prepadlisku a jaskyni B-systému, Ordone, Kečovskej vetve I i II, Veľkej osmičke a v prep. i nových priestoroch Kečovskej Bielej jaskyne. Hlavný nápor síl sa sústredil práve na túto lokalitu a po viacerých namáhavých akciách sa aj zavŕšil objavom veľmi peknej, panenskej fluviokrasovej jaskyne s dĺžkou cca 120 m a hĺbkou cca 25 m. Novoobjavené priestory zatiaľ uzatvárajú naplavené sedimenty. Problematické miesto sa pokúsime v roku 2008 prekonať. Výrazný postup zaznamenali aj v senilnej, korózne modelovanej Východnej Ardóčke, kde skončili v úrovni cca 10-15 m nad predpokladanými fluviokrasovými priestormi (LDS-systém). Na tejto lokalite najviac práce odviedli počas mnohých akcií na „otočku“, vo večerných hodinách po pracovnej dobe. V senilnom fluviokrasovom Ordone postúpili s pomocou moravských jaskyniarov. V tejto fáze ťažko odhadnúť efektívnosť prác v tomto inak peknom objave spred dvoch rokov. Ďalší výrazný efekt dosiahli v senilnej fluviokrasovej jaskyni a jej satelite v rámci tzv. B-systému. Obrovský zával, ktorého stabilitu a rozsah nie je možné ani len odhadnúť, zatiaľ bráni pokračovať v sľubnej práci občas výdatne podporovanej prievanom. V časti M-systému rozširovaním úžiny prenikli do pokračovania zatiaľ s dĺžkou cca 25 m. Významný postup zaznamenali po úmorných akciách v koróznej Kečovskej vetve I (tzv. CD-systém), kde objavili cca 40 m priestorov. Na predpokladané fluviokrasové priestory treba prekonať ešte cca -15-20 m. V prolongácii, ktorá je kvôli extrémnemu objemovému percentu CO2 možná len pri vonkajšej teplote nižšej ako 5 °C, stále pokračujeme. V koróznej Kečovskej vetve 2 (tzv. M-systém) výkopom objavili 5 m hlboký stupeň s ďalším voľným vertikálnym pokračovaním za úžinou. V SG-ponore pokračovali v prekonávaní nepríjemného závalu na dne. Menší objem prác vykonali s leopoldovskými jaskyniarmi v Novej mestskej priepasti, kde došlo k nepríjemnej nehode so šťastným koncom. Sanačné práce vykonávali aj v jaskyni Drienka, Veľkej osmičke a v Červenej priepasti I. V Majkovej jaskyni obnovili výkopové práce na prítokovej vetve v Červenej sieni, kde 4 m spriechodňovacou sondou zostúpili na hladinu prítokového polosifónu.

Pri výskume guánových minerálov (SMOPaJ a PF UK) boli nápomocní v Ardovskej jaskyni.

Na Dolnom vrchu vykonali odber vzoriek podzemných vôd s cieľom overiť vitalitu bakteriofágov použitých pri stopovacom pokuse koncom roka 2006. Ich vitalita ďaleko presahuje 2-3 mesiace, ktoré udáva odborná literatúra. Ich koncentrácia v stagnujúcich vodách v hĺbke cca 70 m len potvrdila deficitné lokálne zrážkové úhrny, ktoré spôsobili uviaznutie týchto mikroorganizmov v 2. najhlbšej priepasti Dolného vrchu. Do hlbších zón pod epikrasom sa ani nedostali. Potvrdili to i odbery z krasových prameňov na upätí Alsó-hegy v Maďarsku. Do konca roka 2007 sa hydrologická situácia v podzemí nijako nezlepšila. V monitorovaní budeme pokračovať v roku 2008. Vo svahu objavili novú jaskyňu, ktorú tvorí 3 m dlhá puklina ústiaca do asi 8 m vysokého komína, resp. dosiaľ neotvorenej priepasti. V spolupráci s Dr. Gaálom riešili možnosť fluviokrasového vývoja Prikrylových jaskýň vo východnej časti planiny. Na planine vykonali povrchový prieskum a pre košických gymnazistov pripravili jednorazovú exkurziu po krase Dolného vrchu spojenú s vyslobodzovaním (a vyslobodením) živej lane z 5 m hlbokej priepasti.

Pod vedením S. Mátého (nečlen SSS) a v spolupráci so Z. Jergom (SK Minotaurus) na Koniarskej planine pracovali v ponore Skalického polja, kde v závale postúpili do hĺbky -10,3 m, pričom tu dosiahli hladinu koncového jazierka. Prieskum jazierka v neopréne bez potápačskej výstroje zatiaľ nepotvrdil voľné pokračovanie ponoru. Priestory zamerali a vyhotovila sa aj prvá mapa.

Na Muránskej planine v Ladzianskeho jaskyni vyliezením Sajrajtového komína objavili nové priestory (Priepasťová chodba). Zatiaľ bez úspechu sondovali v Sintrovej sále, kde vyliezli aj komín, ktorý však končí slepo. Rozširovali aj niektoré problematické miesta a domerali všetky novoobjavené priestory. V jaskyni Homoľa pracovali na konci Dvojitého a Veľkého meandra s čiastkovými postupmi. Jaskyňu začali podrobne zameriavať. V masíve Homole objavili niekoľko menších jaskýň s celkovou dĺžkou asi 30 m. V menšom rozsahu sondovali v Budulínkovom ponore, ponore Pokakabana, Depresii pod Župkovým vrchom a Prievanovom blokovisku. Povrchový prieskum masívu Župkovej Magury priniesol objavy nových jaskýň s dĺžkami od 3 do 8 m (Abri A1, A2, jaskyne Vysoká, V stienke, Vymrazená). Taktiež objavili zaujímavý kolapsový komplex Muránska Cetatile s jaskyňami MC1, MC2, Zvončeková a Jergušov portál.

V Márnikovej jaskyni (Horehronské podolie) v Južnej vetve prenikli puklinou na vodu. Ďalšie pokračovanie je neprielezné.

Sporadické povrchové prieskumy prebiehali aj na Plešiveckej a Zádielskej planine, na Galmuse a v krase Murovanej skaly (Kojšovská hoľa), kde nedošlo k výraznejším pokrokom. Vo Volovských vrchoch objavili pri povrchovom prieskume menšiu Jaskyňu pod Grexou v nekrasových horninách.

V doline Sighistel v Rumunsku obnovili práce v nádejnej jaskyni Pestera Dracoaia, kde v Komíne 2002 rozšírením visutého prítokového meandra postúpili o 6 m vpred založením menšej štôlničky. Jaskyňu zamerali. Na pracovnom tábore sa zúčastnili aj kolegovia zo Speleoklubu Šariš a domáci jaskyniari zo skupiny Speodava Stei.

Kvôli posúdeniu možností ďalšieho prolongačného prieskumu resp. exkurzne navštívili viacero jaskýň: Nová Brzotínska jaskyňa, Hrušovská jaskyňa, Milada, Ardóčka-Mikov, Veľká Žomboj, Silická kvapľová jaskyňa, Veľká Bikfa, Lavička, Bezodná Ľadnica, Čertova diera pri Domici, Líščia diera pri Domici, Kunia priepasť, Ortováň, Klen-Szalayova jaskyňa, Kamenistá priepasť, Ochtinská aragonitová, Dobšinská ľadová jaskyňa, Matilda, Jaskyňa na Kečovských lúkach, Panská priepasť, Vápenná jaskyňa, Závozné priepasti I a II , a Jasovská jaskyňa.

Možnosti sanácie vyhodnocovali v Priepasti pod cestou v Kavečanoch v Čiernej Hore. Povrchové prieskumy, prolongáciu a dokumentáciu vykonali aj na Hornom vrchu. Zúčastnili sa expedície ZO ČSS Barrandien na Alsó-hegy v Maďarsku. Dvaja členovia sa na zimnej expredícii Kosovo 2007 podieľali na meraní jaskyne Gryka e Madhe (Velika Klisura) a v lete uskutočnili poznávaciu výpravu do Albánskych Álp. Jeden člen sa zúčastnil expedícií Kosovo - Albánsko 2007 a Macedónsko 2007 - Jakupica. Spolupracovali s košickým pracoviskom SMOPaJ pri prieskume Horného vrchu. Člen SK Drienka bol hosťom jednej z relácií Slovenského rozhlasu. Člen SK Drienka rediguje webové stránky SSS.


Spracovali: G. Lešinský, T. Máté a M. Horčík

Sumár:

Počet akcií: 180
Počet objavených metrov: 382 m
Počet zameraných metrov: 378 m + 210 m v zahraničí

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Ráno v tábore
Ráno v tábore, foto: T. Máté
zobrazení: 1749
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.