Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Rumunsko - pohorie Bihor – jaskyňa Dracoaia

Vydané dňa 27. 09. 2010 (Počet prečítaní: 4427)

Od októbra 2009, kedy bol objavený odtokový meander na dne Stĺpovej šachty, sme v jaskyni Dracoaia uskutočnili 11 akcií.
Počas piatich tohtoročných výjazdov do Rumunska (február, máj, júl, august a september) sme pracovali hlavne v odtokovom meandri Stĺpovej šachty. Na tomto mieste sme prehlbovali úzky meander so silným prievanom. Práce zahŕňali najmä kopanie zavodnených sedimentov, ručné čerpanie vody, náročný transport vyťaženého materiálu a rozširovanie prístupových miest. Na augustovej akcii (19.8. – 22.8. 2010) sa užším členom podarilo preliezť komplikovaným 30 m dlhým meandrom (tzv. Krutý kanál) a preniknúť do významného pokračovania jaskyne.

Dracoaia - Krutý kanál

Krutý kanál - čerpanie, foto: Tibor Máté

Powered by Zoomify

Nové priestory majú charakter mohutnej meandrovitej chodby s výškou 20 m a šírkou 3 - 5 m. Chodba pokračuje na dva hlavné smery (prítok a odtok) a preteká ňou aktívny tok. Na hlavnú chodbu sa napája aj bočná stúpajúca chodba. Prejdených bolo zatiaľ 250 m nových objavov, chodby voľne pokračujú ďalej. Počas septembrovej akcie (16.9. – 19.9. 2010) bol prekopaný odvodňovací jarček na odtok vody z jazera, ktoré nám stále zaplavovalo časť Krutého kanálu a rozšírené boli prístupové miesta v jaskyni.
Na prácach v odtokovom meandri pôsobili: I. Balciar, P. Branescu, I. Demeter, M. Gaško, M. Inasel, P. Imrich, F. Majerníčková, T. Máté, M. Miškov, V. Papáč, A. Popa a J. Psotka (Speleoklub Drienka, Šariš, OSS Rimavská Sobota a Speodava Ştei).

Celý článok | Autor: Vladimír Papáč | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Gabiho dóm
Gabiho dóm, foto: V. Papáč
zobrazení: 1200
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.