Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Správa o činnosti SK Drienka za rok 2011

Vydané dňa 06. 06. 2012 (Počet prečítaní: 3195)


Slovenský kras: Na Silickej planine sondovali v Kečovskej vetve I. Na Plešiveckej planine prenikli po výkopových prácach vo viac ako desaťročie opustenej speleologickej sonde Prievanová diera do novej jaskyne. Na lokalite sondovali v r. 1996 jaskyniari z Rakovnice L. Lešták a V. Kóňa. Pre veľmi úzky profil v prácach nepokračovali. Na konci septembra 2011 lokalita zaujala J. Psotku, vystupujúcim prúdom chladného vzduchu počas teplého jesenného dňa. V októbri uskutočnili na jeho podnet pracovnú akciu a rozšírením vstupnej šachtičky prenikli k neprieleznému ústiu asi 10 m hlbokej priepasti. Na ďalšej akcii prielez rozšírili, priepasť zliezli a na jej dne po krátkom výkope prenikli do horizontálneho pokračovania jaskyne, ktoré viedlo do relatívne priestrannej Vstupnej siene (cca 30x10x10 m). Pod jej závalovým dnom sa nachádzajú priestory nazvané Suché riečisko a pozdĺž výraznej poruchy pokračuje úzka odtoková chodba. Ďalšie akcie venovali zameriavaniu priestorov a práci v odtokovej chodbe. Po rozšírení asi 10 m dlhého úseku prenikli do Tesného meandra, ktorý vyústil 7 m hlbokým stupňom do vertikálneho priestoru pomenovaného Čierna diera. Z tohto priestoru sa jaskyňa vetví. Nadol pokračuje 12 m šachta a do strany senilná chodba, ktorou prenikli do časti Bludisko. To pozostáva z úzkych fosílnych riečnych chodieb zo zvyškami riečnych sedimentov. Na dne Čiernej diery postúpili meandrom k 10 m šachte a po prekonaní úžiny nasledovala ďalšia 14 m hlboká priepasť, ktorá viedla na terajšie dno jaskyne v hĺbke 87 m, s veľmi úzkou odtokovou chodbou Temná puklina. Ku koncu roka 2011 sa podarilo v jaskyni zamerať 260 m polygónu s hĺbkou 34 m. Dĺžka jaskyne však prevyšuje 600 m a jej zameriavanie pokračuje od začiatku roku 2012. Jaskyňu sme s pomocou Správy slovenských jaskýň a I. Balciara (OSS Rimavská Sobota) uzavreli. Na jej prieskume a objavovaní sa podieľali okrem členov SK Drienka aj P. Imrich, F. Majerníčková (SK Šariš) a Š. Kyšela.
Muránska planina: V severovýchodnom výbežku Muránskej planiny v masíve Župkovej Magury našli a zamerali jaskyne: Sintrový kanál (10 m), Horná a Dolná jaskyňa pod Magurou (5+5 m), Komôrka pod Magurou (7 m), Nečakaná jaskyňa (nezam., cca 20m). Zamerali polohy vchodov viacerých jaskýň s GPS. V jaskyni Homoľa sondovali v odtokovom kanáli za Trojúžinou. V Ladzianskeho jaskyni objavili vo Vstupnej sieni 20 m dlhú vetvu Zajačia kapsa.
Volovské vrchy: V pohorí Galmus našli viacero menších jaskýň: J. nad chatou 1, 2, 3, J. v Galmuskej tisine 1, 2, 3, J. vo Vápennej dolke 1 a 2, J. pod cestou, Šikmá j. pod cestou, Bielovodská 1, 2, 3, 4, 5, Šarkanova dolka 1, 2, 3, Matisovec 2, Odpočinková j., Vymrazená skrýša, Úkryt pod Bielou skalou, Pavúčia j., Vypadaná vrstva, Jordánsky meander, J. nad sútokom Jordánu, Šikmé vrstevné abri., J. v amfiteátri. Celková dĺžka nájdených jaskýň je asi 145 m.

Zahraničné cesty: V jaskyni Dracoaia (Rumunsko, pohorie Bihor) uskutočnili 10 akcií, na ktorých sa podieľalo 9 jaskyniarov z troch speleologických klubov SSS (SK Drienka, Speleo Šariš a OSS Rimavská Sobota). Štyria jaskyniari sa zároveň stali aj členmi Rumunskej speleologickej federácie a vstúpili do klubu Speodava Ştei. Minulý rok bol v prieskume jaskyne mimoriadne úspešný. Prenikli sme do nových priestorov v dĺžke cca 900 m, pričom vlani sa podarilo zamerať 560 m. Počas januárových akcií sa ešte pracovalo na spriechodnení Krutého kanála, za ktorým sme už vedeli o nových objavoch. Prieskum týchto priestorov sme však odkladali až do doby, keď Krutým kanálom prejdú všetky „telá“ zúčastnených jaskyniarov. Na aprílovej akcii sme preskúmali prvých 600 m (Kaňon, Gabiho dóm, Sieň kontaktu) a zhodnotili miesta na ďalší postup. Na júlovej akcii sa mapovalo a začalo sa liezť v jednom z komínov v sieni Kontaktu. Hneď na ďalšej augustovej akcii sme komínom prenikli do horizontálneho pokračovania v dĺžke cca 300 m (Ghidov dóm, Horná sieň). Tieto priestory boli doskúmané až na septembrovej akcii, ktorá priniesla objav Krkahájov a Sádrovcovej chodby. Na tejto akcii sa zároveň mapovalo a začal sa liezť ďalší komín v prítokovej časti Kaňonu. Perspektívu ďalšieho postupu vidíme v komínoch a v prolongácii Sádrovcovej chodby. Objavené priestory predstavujú systém aktívne pretekaných meandrov a chodieb vysokých až 30 m v kombinácii so staršími (fosílnych) úrovňami s bohatou výzdobou a akumuláciami sedimentov. Jaskyňa Dracoaia dosahuje k 15.1. 2012 dĺžku 1667 m pri prevýšení 106 m.

Spracovali: J. Psotka, V. Papáč a T. Máté

Sumár:

Slovensko:
Počet akcií: 30
Počet objavených metrov: cca 800 m
Počet zameraných metrov: 307 m
Rumunsko:
Počet akcií: 10
Počet objavených metrov: cca 900 m
Počet zameraných metrov: 560 m

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
V Stĺpovej šachte
V Stĺpovej šachte, foto: V. Papáč
zobrazení: 1058
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.